Yepyeni bir merhaba!

Bir süredir çocuk kültürü, eğitimi, edebiyatı ve sanatın bir bütün olarak ele alındığı yepyeni bir çocuk yayın penceresi açmaya aday uçan at yayınları’nı hayata geçirmek için çalışıyorduk. Yoğun bir çalışma olduğu kadar içimizi yeşerten, bizlere heyecan veren bu titiz çalışma sürecinden sonra 2017 Eylül ayı itibarıyla hazırladığımız eserleri duyurmanın ve onlara katkıda bulunan çok sevgili yazar ve sanatçı dostlarımıza “hoş geldiniz” demenin mutluluğu içindeyiz.

uçan at yayınları ve Çocuk Vakfı’nın önerisiyle Bilge Kültür Sanat Yayıncılık tarafından kuruldu. Yayınevimizin ilk dizisi yaklaşık 13 aylık bir çalışmanın sonucu olarak doğdu. Dizide ilk aşamada A. Cahit Zarifoğlu, Abdülkadir Budak, Adil İzci, Ahmethan Yılmaz, Ayşe Kilimci, Betül Tarıman, Gökhan Akçiçek, Güngör Dilmen, Hasan Demir, Mevlâna İdris, Mustafa Balel, Mustafa Ruhi Şirin, Necati Zekeriya, Refik Durbaş, Tacettin Şimşek, Tarık Dursun K.’nın kitaplarını yayımlayacağız. Çocuk kitabı çizerleri Anıl Tortop, Berk Öztürk, Eren Dedeleroğlu, Erdoğan Oğultekin, Ferit Avcı, Gamze Baltaş, Mustafa Delioğlu, Nurten Deliorman, Saadet Ceylan, Serap Deliorman, Soner Hızarcı ve Şahin Erkoçak gibi çok değerli çizer dostlarımızla edebiyat ve sanatsever çocuklar yetişmesine katkıda bulunmak Edebiyat ve Sanat değeri olan kıymetli eserler ortaya koymak için çalışıyoruz.

Çocuk Edebiyatı Dizisi, çocuk edebiyatına gönül vermiş Mustafa Ruhi Şirin’in önerisiyle hayata geçti. Çocuk edebiyatının öneminin her geçen gün daha fazla fark edildiği ülkemizde; çocuklarımızın zihinsel ve duygusal gelişimini dikkate alan, onların düşünce dünyası gelişmiş bireyler olarak topluma kazandırılmasını sağlayan nitelikli eserlere olan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Günümüzde örneklerini daha fazla gördüğümüz; masal, hikâye, fantastik, roman, şiir gibi türlerin yanında Çocuk Edebiyatı Dizisi, unutulmaya yüz tutmuş mektup, deneme, rüya, günlük, tiyatro gibi türlerin seçkin örneklerini de çocuklarımızla buluşturmayı görev bilmektedir.

Hazırladığımız kitapların Edebiyat ve Sanat değeri taşıması birinci önceliğimiz olmakla birlikte; ‘çocuğa göre’lik, ‘çocuk gerçekçiliği’ne uygunluk, toplumsal değerlerimizle zıt düşmemek; dil ve anlatım bütünlüğü, resim metin ilişkisi bağlamında yazar ve sanatçılarımızın bakış açılarına saygı duymak diğer dikkat ettiğimiz hususlardır. Çocuk Edebiyatı Dizisi, Genel Yayın Yönetmenimiz Mustafa Ruhi Şirin öncülüğünde Dr. Tacettin Şimşek’in son okuma desteği, Mükremin Seçim’in görsel sanat yönetmeni olarak katkısıyla bir ödev bilinci çerçevesinde çocuklarımızla buluşmaktadır.

Çocuk Edebiyatı Dizisi’ne ilk aşamada dâhil olmasını planladığımız 40 kitabımızın hazırlık süreci devam ederken basımı yapılmış kitaplarımızı tanıtmaya başlıyoruz. Edebiyat ve sanat ağırlıklı bu dizi ile çocuklarımızın okuma kültürü kazanmalarının yanında sanat okuryazarı olmalarını destekleyecek kitapları yayınlamayı sürdüreceğiz.